Najważniejsze trendy w designie 3D | Skvot — szkoła dla kreatywnych
SKVOT MAG

Najważniejsze trendy w designie 3D

Poznaj wiodące trendy w grafice 3D według raportu Adobe x It's Nice That.

Najważniejsze trendy w designie 3D
card-photo

Emilia Mikulska

Dziennikarka SKVOT MAG

26 listopada, 2022 Projektowanie graficzne Artykuły

Reimagining Reality, czyli ponowne wyobrażenie rzeczywistości, to według twórców raportu The 3D Trends Report 2022 jeden z najczęściej podejmowanych tematów w grafice trójwymiarowej. Na czym polega najważniejszy trend tego roku i w jakim kierunku będzie się rozwijać design 3D w przyszłości? Przygotowaliśmy podsumowanie raportu stworzonego przez firmę Adobe i platformę It's Nice That, z którego dowiecie się, jak wygląda teraźniejszość i przyszłość branży.

Aby zrozumieć, co kryje się pod pojęciem Reimagining Reality, trzeba zacząć od tego, czym jest samo projektowanie 3D. Grafika 3D to dziedzina grafiki komputerowej zajmująca się wizualizacją obiektów w trójwymiarze. W odróżnieniu od klasycznych projektów graficznych 2D, w których konieczne jest stosowanie pewnych uproszczeń, grafika 3D skutecznie imituje rzeczywiste obiekty. Dzięki trzeciemu wymiarowi projekty stają się zdecydowanie bardziej realistyczne. Nowoczesne programy graficzne umożliwiają także precyzyjne odtwarzanie tekstur, ruchu i światła, co pozwala projektantom tworzyć niemal doskonałe kopie rzeczywistych przedmiotów. Jednak odtwarzanie świata to dopiero początek, grafika 3D pozwala na budowanie go od nowa.

Na realistycznych przedstawieniach świata w 3D opiera się najważniejszy trend 2022 roku według raportu Adobe. Jak zauważyli autorzy publikacji, we współczesnej grafice 3D dominują prace, których twórcy czerpią inspirację z otaczającego ich świata, ale zamiast odzwierciedlać go 1:1, przekształcają rzeczywistość i kreują ją według własnego upodobania. To właśnie esencja Reimagining Reality – hiperrealistyczne przedstawienie świata i definiowanie go na nowo. 

W jaki sposób współcześni twórcy redefiniują rzeczywistość? Ilu artystów, tyle sposobów. Krajobraz projektowania 3D jest bardzo różnorodny. 3D daje szerokie możliwości, które ogranicza jedynie wyobraźnia twórców. W raporcie Adobe wyszczególnione zostały cztery aspekty, które najczęściej pobudzają wyobraźnię projektantów.

Codzienne obiekty

Projektowanie 3D udowadnia, że to, co zwyczajne, może być równie ciekawe jak to, co nadzwyczajne. Jedną z głównych inspiracji współczesnych twórców są przedmioty codziennego użytku – od dziecięcych zabawek po sedesy. Bardzo często zwykłe przedmioty stają się pretekstem do podjęcia poważnych tematów, są alegorią jakiegoś zjawiska bądź reprezentacją problemu.

Jednym z twórców czerpiących inspirację z codziennych przedmiotów jest tajski ilustrator, Saratta Cheungsatiansup, działający pod pseudonimem Uninspired by Current Events. Jego prace to surrealistyczny, graficzny komentarz dotyczący aktualnych wydarzeń na świecie, w którym główną rolę odgrywają właśnie przedmioty codziennego użytku.

 

Niezwykłe awatary

Kolejnym często powtarzającym się motywem w twórczości 3D jest człowiek, a właściwie humanoid, w którym przedstawione z dużą szczegółowością cechy ludzkie łączą się z cechami wyobrażonymi i nadanymi przez artystę.

Projektowanie 3D pozwala twórcom doskonale naśladować nie tylko kształt ludzkiego ciała, ale także tekstury, dzięki czemu włosy czy skóra mogą zostać uchwycone wyjątkowo realistycznie i  z uwzględnieniem wszystkich niedoskonałości. Odwzorowana z dużą dokładnością ludzka postać staje się punktem wyjścia do stworzenia zupełnie nowego tworu. Artyści wykorzystują możliwości grafiki 3D do eksperymentowania z ideą człowieka. Popularnym zabiegiem jest łączenie cech typowo ludzkich ze zwierzęcymi lub wyolbrzymienie jakiegoś elementu ciała, aby podkreślić konkretną cechę człowieczeństwa.

Ciekawym przykładem możliwości grafiki 3D w odtwarzaniu cech ludzkiej fizjonomii jest postać Lil Miqueli, stworzonej w programie graficznym modelki i influencerki, która cieszy się dużą popularnością na Instagramie i w innych mediach społecznościowych. Choć nie istnieje w świecie realnym, zarabia miliony. Za pośrednictwem profilu fikcyjnej postaci promowane są popularne marki modowe. Wirtualna influencerka reklamuje produkty, udziela wywiadów i występuje na zdjęciach w towarzystwie celebrytów.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Miquela (@lilmiquela)

 

Tekstury i materiały

Trzecim tematem chętnie podejmowanym przez grafików 3D jest eksperymentowanie z samą materią. Nowoczesne programy graficzne umożliwiają doskonałe imitowanie cech poszczególnych materiałów. Jest to funkcja bardzo przydatna przy tworzeniu prototypów produktów oraz makiet, jednak kreatywni twórcy zaczęli wykorzystywać ją także w surrealistycznych pracach, które na nowo stwarzają strukturę rzeczywistości.

Popularnym zabiegiem jest kreowanie realistycznie wyglądających przedmiotów, które zachowują się w zupełnie nieoczekiwany sposób. Przykładem są prace Vincenta Schwenka, niemieckiego artysty, który przypisuje materiałom cechy fizyczne innych materiałów. Na jednej z jego prac widzimy na przykład gaz, który porusza się jak ciało stałe, na innej ciecz o właściwościach gumy.

 

Natura

Kolejnym tematem chętnie przedstawianym i redefiniowanym przez twórców grafiki 3D jest natura. Zarówno w sztuce, jak i w grafice użytkowej często pojawiają się motywy roślinne i zwierzęce, które pod niektórymi względami doskonale naśladują rzeczywistość, pod innymi natomiast zupełnie od niej odbiegają.

Jednym z twórców, którzy wykorzystują ten trend, jest londyński artysta Chris Golden. Na jego pracach pojawiają się realistycznie wyglądające kwiaty, które od oryginału odróżniają jaskrawe, psychodeliczne kolory i metaliczny połysk. Dzięki zastosowanej kolorystyce świat przedstawiony przez artystę przypomina halucynacje.

 

Nadchodzące trendy

Raport Adobe x It's Nice That nie tylko przedstawia najważniejsze trendy tego roku, ale także wskazuje zjawiska, które będą miały wpływ na kształtowanie grafiki 3D w przyszłości. Na jakie wschodzące trendy warto zwrócić uwagę?

#1. Zabawa

Pierwszym z nadchodzących trendów jest zabawa. Według raportu Adobe przyszłość grafiki 3D to nie dobre technicznie i wyrafinowane projekty, a eksperymentowanie z formą, przekraczanie granic i podążanie za swoim wewnętrznym dzieckiem. Grafika 3D pozwoli twórcom bawić się i szukać nowych, kreatywnych dróg.

 

#2. Nauka

Rozwój projektowania 3D wpływa na innowacje nie tylko w sztuce, ale także w nauce i technologii. To właśnie w tych dziedzinach twórcy raportu widzą szczególny potencjał. Projekty 3D zrewolucjonizują wizualny język innowacji naukowych. Grafika 3D umożliwi naukowcom wizualizację nowych wynalazków i teorii z niemożliwym do osiągnięcia wcześniej poziomem dokładności i szczegółowości. Zastosowanie grafiki 3D będzie bardzo szerokie, ze względu na jej wszechstronność. Za jej pomocą można będzie zobrazować niemal wszystko – od struktur ludzkiego ciała po mechanizmy samolotu.

 

#3. Maksymalizm

Skoro można używać grafiki 3D do projektowania poszczególnych obiektów, dlaczego by nie wykorzystać jej do zbudowania całego świata? Trzecim trendem przyszłości w grafice 3D jest maksymalizm, czyli tworzenie złożonych, rozległych projektów. Prace grafików 3D będą coraz bardziej rozbudowane, będą eposami, krajobrazami science-fiction popychającymi grafikę 3D do jeszcze bardziej wyrazistych skrajności.

Projektowanie 3D staje się coraz bardziej popularne w dzisiejszym świecie. Jest obecne nie tylko w sztuce i w kinie, ale także w nauce, medycynie, modzie, architekturze i reklamie. Stopniowo grafika 3D przeradza się we współczesny kreatywny język, a granica między tym, co wirtualne, a tym, co rzeczywiste, coraz bardziej się zaciera. Z tego względu śledzenie najnowszych trendów jest tak istotne. Zapraszamy do lektury całego raportu, który można pobrać ze strony Adobe.