10 wskazówek, które pomogą ci zbudować karierę ilustratora | Skvot — Szkoła dla kreatywnych
SKVOT MAG

10 wskazówek, które pomogą ci zbudować karierę ilustratora

Jak przekształcić swoją pasję do ilustracji w satysfakcjonującą karierę?

10 wskazówek, które pomogą ci zbudować karierę ilustratora
card-photo

Ira Veles

Redaktorka SKVOT

31 maja, 2023 Artykuły

Każdy początkujący ilustrator stoi przed wyzwaniem opanowania nie tylko technik rysowania, ale również zrozumienia, jak przekształcić swoją pasję w satysfakcjonującą karierę. Niezależnie od tego, czy jesteś artystą, który dopiero zaczyna swoją przygodę z ilustracją, czy doświadczonym twórcą poszukującym nowych sposobów na rozwijanie swojego warsztatu – na każdym etapie budowania kariery ilustratora stawiasz czoła wyzwaniom.

W tym artykule dzielimy się dziesięcioma wskazówkami, które pomogą ci nie tylko rozwinąć swoje umiejętności, ale również zrozumieć, jak skutecznie zarządzać swoją pracą, wychodzić poza strefę komfortu i budować relacje w branży.

#1. Opanuj podstawy warsztatu

Zanim zaczniesz naginać zasady, musisz je najpierw opanować. Świat ilustracji stoi na kilku fundamentach: praca z kształtami i kompozycją, zrozumienie teorii kolorów i opanowanie perspektywy. 

Pracuj nad umiejętnością przekształcania prostych kształtów w złożone figury. Dowiedz się, jak różne kombinacje kolorów potrafią wywołać różne emocje odbiorcy. Ćwicz rysowanie obiektów z różnych perspektyw, aby stworzyć poczucie głębi i wymiaru. Pamiętaj także o podstawowych technikach, takich jak rysowanie linii, cieniowanie i kreskowanie, ponieważ ich opanowanie ułatwi zbudowanie twojego unikalnego stylu.

To także dotyczy umiejętności obsługi programów cyfrowych. Narzędzia takie jak Adobe Illustrator czy Procreate oferują mnóstwo funkcji, które pozwalają z łatwością tworzyć, edytować i ulepszać swoje prace. Jeśli jesteś przyzwyczajony do pracy z analogowymi narzędziami, zanurzenie pędzla w świecie sztuki cyfrowej może nadać twoim umiejętnościom nowy wymiar.

#2. Stwórz przestrzeń do pracy

Wyznaczenie konkretnej przestrzeni roboczej może znacznie zwiększyć produktywność i koncentrację. Chociaż praca w domu ma swoje zalety, oddzielenie środowiska pracy od przestrzeni osobistej pomaga zapobiegać rozpraszaniu uwagi i promuje bardziej profesjonalny sposób myślenia. 

Nie musi jednak to być drogim studiem – na początek wystarczy nawet wydzielonej strefy w domu. Taka konfiguracja będzie nie tylko korzystna dla twojego workflow, ale może również zaoszczędzić cenny czas.

#3. Ucz się od najlepszych – cały czas

Żyjemy w czasach, w których uczyć się od utalentowanych ilustratorów z całego świata możemy nie wychodząc z domu. Dołącz do społeczności artystów w mediach społecznościowych, bierz udział w webinariach i szukaj mentorów. Ucz się przyjmować konstruktywny feedback, ponieważ może on dać świeże spojrzenie na twoją pracę i zmotywować do doskonalenia twoich umiejętności. W dziedzinie ilustracji ciągłe uczenie się się opłaca – kursy online, warsztaty artystyczne i książki o rysowaniu to doskonałe źródła doskonalenia umiejętności i inspiracji.

Studiuj prace innych ilustratorów nie tylko pod kątem ich technik artystycznych, ale także praktyk biznesowych. Wiąże się to ze zrozumieniem sposobu ich pracy, grona klientów, podejścia do marketingu, brandingu i dywersyfikowania źródeł dochodu. Przyjmując takie kompleksowe podejście, możesz rozwinąć nie tylko swoje umiejętności artystyczne, ale także biznesowe, które są kluczowe dla udanej kariery w ilustracji.

#4. Zorganizuj swój workflow

Szperanie w sieci potrafi rozpraszać uwagę, ale używany produktywnie, internet może też być potężnym narzędziem dla ilustratorów. Zapewnia platformę do otrzymywania feedbacku, znajdowania inspiracji, tworzenia moodboardów i uczenia się. 

Korzystanie z aplikacji do zarządzania projektami, takich jak Asana, Trello, Todoist czy Google Keep, może dodatkowo pomóc w organizowaniu zadań, zapewniając, że będziesz na bieżąco z każdym swoim deadline'em.

Mimo że wydaje się to sprzeczne ze spontaniczną naturą kreatywności, struktura w postaci harmonogramów projektów może mieć kluczowe znaczenie przy żonglowaniu różnymi zadaniami. 

Dzieląc projekt na bardziej podatne do zarządzania części i przydzielając czas na każdą z nich, nawet zadania o największej skali stają się osiągalne. Dobrze skonstruowany plan nie tylko pomaga podtrzymać produktywność, ale także zmniejsza stres, ostatecznie sprzyjając lepszej kreatywności.

#5. Ucz się sztuki kompromisu

Umiejętność adaptacji do nowych warunków i znalezienia kompromisu to kluczowe aspekty kariery ilustratora komercyjnego. Podczas gdy zachowanie własnego stylu artystycznego jest ważne, nie należy wówczas zapominać, że świadczysz usługi, które powinny zaspokajać potrzeby klienta. 

Spojrzenie na swoją karierę z perspektywy komercyjnej może być równie satysfakcjonujące, ponieważ warto tworzyć prace, które są zgodne z oczekiwaniami klientów. Nie oznacza to całkowitej rezygnacji ze swojego stylu; zamiast tego chodzi o znalezienie równowagi, w której można odwołać się do odbiorców w ramach swojej kreski. Ocena tego, czy twoja praca pasuje do briefu potencjalnego klienta i otwartość na odkrywanie nowych tematów, są niezbędne dla rozwoju zawodowego i sukcesu w dziedzinie ilustracji.

#6. Zadbaj o aspekt biznesowy

Jako ilustrator jesteś nie tylko artystą – prowadzisz biznes. Zrozumienie tego, jak działają prawa autorskie, umowy, cenniki i marketing będzie w tym procesie kluczowe. Promuj swoje prace za pomocą mediów społecznościowych, targów sztuki czy wydarzeń networkingowych. Odnoszący sukcesy ilustrator to zarówno utalentowany artysta, jak i doświadczony biznesmen.

Upewnij się, że klienci rozumieją charakter twojej pracy i jej cel. Co więcej, zachowanie praw autorskich do dzieła jest kluczem do kontrolowania jego wykorzystania i monetyzacji. Nie wahaj się uwzględniać w swoich fakturach podatków, opłat za zrobienie „na wczoraj”, opłat za opóźnienia i czasu spędzonego na spotkaniach, papierkowej robocie i badaniach. Twoja praca i czas są cenne, a dokładne naliczanie opłat może wpłynąć na to, jak klienci cię postrzegają i traktują, przyczyniając się do bardziej udanej i satysfakcjonującej kariery.

#7. Wyjdź poza strefę komfortu

Rozwój ilustratora wymaga wyjścia ze strefy komfortu i stawiania sobie nowych, nieznanych dotąd zadań. Przyjmowanie projektów, które początkowo mogą wydawać się zniechęcające lub na odwrót – zbyt ambitne, może zwiększyć pewność siebie i ujawnić prawdziwą kreatywną elastyczność. 

Ponadto eksperymentowanie z różnymi mediami, takimi jak przejście z narzędzi cyfrowych na analogowe lub odwrotnie, może pomóc w urozmaiceniu umiejętności i ożywić proces twórczy.

Warto także pozwolić sobie eksperymentować z różnymi stylami. Niezależnie od tego, będzie to realizm, abstrakcja, manga czy impresjonizm, zabawa różnymi stylami nie tylko poszerzy zakres artystyczny, ale także zapewni różnorodne narzędzia do wyrażania kreatywnej wizji.

Trzy kroki, które pomogą ci wcielić te wskazówki w życie:

  • Co tydzień wypróbuj inne medium lub technikę, poświęcając trochę codziennej praktyki na tę nową metodę.
  • Regularnie eksperymentuj z różnymi paletami kolorów lub formami w swojej pracy.
  • Oceń te eksperymenty pod koniec tygodnia, identyfikując, co zadziałało, a co nie.

 

#8. Zostań częścią społeczności twórców

Bycie częścią społeczności może być wzbogacającym doświadczeniem dla ilustratorów. Społeczności internetowe i lokalne zapewniają możliwość interakcji z rówieśnikami, dzielenia się zasobami, wymiany pomysłów i otrzymywania konstruktywnej krytyki swojej pracy. 

Współpraca z innymi artystami nie tylko pomaga ocenić postępy, ale także oferuje wsparcie społeczne i zwalcza poczucie izolacji, które może towarzyszyć kreatywnemu zawodowi.

#9. Dbaj o siebie

Wypalenie zawodowe jest często spotykanym problemem w branżach kreatywnych i bardzo ważne jest, aby szybko rozpoznać jego oznaki. 

Objawy takie jak zmęczenie i drażliwość wskazują na potrzebę odpoczynku i nie powinny być ignorowane. Upewnij się, że wyznaczasz granice, robisz regularne przerwy i nadajesz priorytet swojemu dobremu samopoczuciu. Jeśli znajdujesz się w toksycznym środowisku pracy, poszukaj wsparcia wśród współpracowników i podejmij niezbędne kroki, aby to zmienić. Świadomość i radzenie sobie z wypaleniem zawodowym może znacznie zwiększyć kreatywność i sprawić, że będziesz czerpać satysfakcję ze swojej kariery.

Pamiętaj, że kreatywność ma się najlepiej w zdrowym umyśle i ciele – o tej prostej prawdzie łatwo jest zapomnieć w obliczu terminów i projektów. Zadbaj o swoje zdrowie fizyczne, wysypiaj się, utrzymuj kontakty towarzyskie i pozwól sobie na chwile relaksu i refleksji. Skorzysta na tym zarówno twoja praca, jak i samopoczucie.

#10. Odpoczywaj 

Doskonalenie się jako ilustrator nie zawsze polega na ciągłym szkicowaniu i wywieraniu presji na sobie; czasami chodzi o wycofanie się i zrelaksowanie. Pozwól sobie na bazgranie bez zamiaru stworzenia czegoś znaczącego lub nadającego się do udostępnienia – to z kolei może doprowadzić do pobudzenia kreatywności i niespodziewanego rozwiązania problemów, z którymi się borykasz. 

Utrzymywanie spokoju ducha, rysowanie bez presji, czy słuchanie muzyki w trakcie pracy może stworzyć środowisko sprzyjające pojawianiu się nowych pomysłów.