10 podcastów o branży kreatywnej, których warto posłuchać | Skvot — szkoła dla kreatywnych
SKVOT MAG

10 podcastów o branży kreatywnej, których warto posłuchać

Nasza lista podcastów dla projektantów, UX designerów, copywriterów i innych przedstawicieli zawodów kreatywnych.

10 podcastów o branży kreatywnej, których warto posłuchać
card-photo

Emilia Mikulska

Dziennikarka SKVOT MAG

22 listopada, 2022 Kreatywność Artykuły

Branża kreatywna jest jedną z najbardziej dynamicznych dziedzin współczesnego świata. Jak nadążyć za szybko zmieniającymi się trendami? Słuchając właściwych podcastów!

W ostatnich latach, dzięki swobodzie dostępu i wiarygodności, podcast stał się jedną z najpopularniejszych form rozrywki i przekazu informacji. Według zrealizowanego we wrześniu 2021 badania NetTrack aż 50% Polaków deklaruje, że regularnie słucha podcastów, a 38% z nich robi to przynajmniej raz w tygodniu. Większość słuchaczy (aż 63%) to osoby w wieku 15–44 lata, które szukają w nich rozrywki i rzetelnego źródła wiedzy.

Dzięki branżowym audycjom możesz zyskać najnowszą wiedzę, czerpać inspirację z topowych projektów i uczyć się od światowych ekspertów. Podcasty mają tę przewagę nad innymi formami zdobywania informacji, że możesz słuchać ich w dogodnym dla ciebie momencie – w drodze do pracy, podczas sprzątania czy treningu. Ty decydujesz.

Liczba dostępnych na rynku tytułów wciąż rośnie, a wybór tych najlepszych to nie lada wyzwanie, dlatego przygotowaliśmy listę podcastów dla branży kreatywnej, na której znajdują się pozycje obowiązkowe, najciekawsze i kultowe, dzięki którym poszerzysz swoje zawodowe horyzonty.

 

#1. Private View(s)

Private View(s) to brytyjsko-amerykański podcast stworzony przez agencję Ask Us For Ideas (AUFI) we współpracy z Davidem Michonem – byłym edytorem magazynów „Monocle” i „Icon”. Podcast prezentuje światowej klasy agencje projektowe, wychodząc poza portfolio, bazę klientów i zrealizowane projekty, aby skupić się na tym, co tak naprawdę je wyróżnia. Nie dopracowany produkt końcowy, ale sposób, w jaki do niego dochodzą.

Prowadzący rozmawia z przedstawicielami najlepszych agencji kreatywnych i brandingowych na świecie, takich jak Made Thought, Collins, RoAndCo, AllofUs, Character, Koto, DesignStudio, Gretel, którzy opowiadają o swoich unikalnych procesach kreacji, o kulturze firmy i podejściu do tematów społecznych, które kształtują ich marki i projekty.

Private View(s) jest dostępne na platformach Apple Podcasts, Spotify i SoundCloud.

 

#2. Nie tylko design

Nie tylko design to najstarszy polski podcast o projektowaniu graficznym, którego autorem jest Tomasz Skórski, wykładowca akademicki i kierownik studiów podyplomowych User Experience Design na Uniwersytecie SWPS. Podcast skupia się na polskim designie – jego problemach, ciekawych projektach, a także na rozpoczynaniu kariery w branży i rozwijaniu swoich produktów. Każdy odcinek to solidna porcja wiedzy związanej z szeroko pojętym designem, projektowaniem interfejsów, UX-em produktów cyfrowych i nie tylko.

Podcastu można słuchać między innymi na platformach Apple Podcasts i Spotify.

 

#3. Create Tomorrow – WGSN Podcast

Jeśli tworzysz produkty lub usługi i chcesz zostać liderem w swojej branży, ten podcast to dla ciebie pozycja obowiązkowa. Tematem Create Tomorrow, jak sama nazwa wskazuje, są trendy przyszłości. To audycja tworzona przez ekspertów w dziedzinie prognozowania trendów konsumenckich. WGSN jest światowym autorytetem w dziedzinie zmian, wykorzystującym międzybranżową wiedzę globalnych ekspertów i zaawansowane narzędzia analityczne, aby pomóc firmom wyprzedzać trendy i tworzyć produkty dopasowane do przyszłych potrzeb klientów.

W Create Tomorrow zespół ekspertów WGSN i ich goście rozmawiają o zachodzących na świecie zmianach i sposobach adaptacji, jakie będą musiały wprowadzić firmy, aby się do nich dostosować. Każdy odcinek koncentruje się na konkretnym trendzie, rynku lub temacie i pomaga słuchaczom zrozumieć zachowania konsumentów, aby świadomie podejmować decyzje biznesowe, pewnie tworzyć produkty i sprzedawać je we właściwym czasie.

Posłuchaj podcastu na Apple Podcasts lub Spotify.

 

#4. Preta Talks

Preta Talks to polski podcast tworzony przez firmę PRÊT-À-CREATE, który od ponad trzech lat przedstawia kulisy branży kreatywnej. Dzięki niemu słuchacze mają okazję poznać specyfikę poszczególnych zawodów twórczych z pierwszej ręki – od ich czołowych przedstawicieli. Jak to jest być tatuażystą, stylistą, ilustratorem czy wedding plannerem? Tego dowiecie się, słuchając szczerych i wnikliwych rozmów prowadzącej podcast Malwy Wawrzynek z gośćmi audycji. Prowadząca pyta swoich rozmówców o początki w branży, o to jak zacząć, jakich błędów unikać, i jak się nie wypalić. Warto posłuchać, aby lepiej zrozumieć specyfikę poszczególnych profesji.

Podcast dostępny na Spotify i Apple Podcasts.

 

#5. The Futur with Chris Do

Podcast nie tylko dla kreatywnych, ale także dla marketingowców i ludzi biznesu, w którym Chris Do, CEO platformy The Futur, zgłębia zależności między tymi trzema światami. W ramach audycji The Futur prowadzący przeprowadza inspirujące rozmowy z ikonami świata designu, technologii, marketingu, filozofii oraz biznesu, i odkrywa, co stoi za ich sukcesem. Ten podcast to prawdziwa skarbnica wiedzy dla wszystkich rozpoczynających i rozwijających swoją karierę w branży kreatywnej.

Do przesłuchania jest ponad 200 odcinków, które znajdziecie na Spotify oraz Apple Podcasts.

 

#6. On Design with Justyna Green

Podcast On Design to kolejna angielskojęzyczna propozycja o designie, której autorką i gospodynią jest brytyjska ilustratorka, Justyna Green. Każdy odcinek audycji to szczera rozmowa o projektowaniu i procesie twórczym z inspirującymi gośćmi. Słuchając programu, dowiesz się, jak pracują topowi projektanci, skąd czerpią inspirację znani artyści i jak rozwijają się dyrektorzy kreatywni i przedsiębiorcy. To jeden z pierwszych podcastów o projektowaniu w Wielkiej Brytanii, który od 4 lat nie znika z pierwszej dziesiątki najpopularniejszych audycji branżowych w UK.

Do tej pory ukazało się ponad 100 odcinków programu, wszystkie są dostępne na platformie Apple Podcasts i w Spotify.

 

#7. Reklamiara

Wszystkich zainteresowanych reklamą zapraszamy do posłuchania cyklu podcastów Marty Macke, założycielki i CEO firmy Shortlist Consulting, stworzonych we współpracy z serwisem INNPoland.pl. Reklamiara to barwne, zabawne i autentyczne rozmowy z czołowymi postaciami polskiej branży reklamowej i marketingowej, które wprowadzają w świat polskiej reklamy i przedstawiają legendy rodzimej sceny reklamowej. Prowadząca i jej goście rozmawiają o wpływie reklam na polską gospodarkę, kulturę, sztukę i życie społeczne. Z programu dowiecie się, jak w latach 90. rodziła się polska reklama i jak powstawały pierwsze agencje, przyjrzycie się kultowym realizacjom i twórcom oraz poznacie trendy i technologie, które kształtują współczesną reklamę. 

Odcinki podcastu są dostępne na INNPoland.pl, Spotify oraz w wersji wideo na YouTubie.

 

#8. Zawód artystka

Zawód artystka to podcast prowadzony przez malarkę Kasię Ekes, która pomaga innym artystom zbudować twórczy biznes w nowoczesnym świecie. Podcast zawiera praktyczne porady dla pełnoetatowych twórców, którzy zamienili swoją pasję w zawód.

Podczas audycji artystka porusza tematy dotyczące tworzenia marki osobistej, obecności w social mediach, sztuki sprzedawania swoich wytworów i budowania poczucia własnej wartości. W niektórych odcinkach towarzyszą jej goście – inni artyści i rzemieślnicy, którzy z sukcesem prowadzą twórcze biznesy.

Podcastu można słuchać za pośrednictwem Apple Podcasts i Spotify.

 

#9. Marki testowane na ludziach

Co prawda Marki testowane na ludziach to nie podcast kreatywny, ale biznesowo-marketingowy, mimo to zdecydowanie warty uwagi przedsiębiorców z branży creative! Prowadząca program, Małgorzata Wardaszka-Deręgowska, jest specjalistką w dziedzinie brandingu i projektowania strategii komunikacji marki. W swoim podcaście mówi o tajnikach prowadzenia biznesu i skutecznych strategiach marketingowych. Do rozmowy zaprasza właścicieli małych i średnich firm, którzy zbudowali skuteczne marki. Wielu z nich to przedstawiciele branży kreatywnej – rękodzielnicy, graficy, ilustratorzy, fotografowie – ich opowieści o drodze do sukcesu mogą być inspiracją dla innych twórców planujących rozwój swoich marek.

Do posłuchania na stronie: https://wardaszka.com/podcast/ oraz na Spotify i Apple Podcasts.

 

#10. UI Breakfast

UI Breakfast to podcast prowadzony przez Jane Portman, współzałożycielkę platformy marketingowej Userlist. Prowadząca i jej goście – eksperci w dziedzinie projektowania UI/UX, produktów SaaS, marketingu i wielu innych dziedzin – dyskutują na aktualne tematy związane z User Experience i dzielą się praktyczną wiedzą w przystępny sposób. Pozycja obowiązkowa dla początkujących UX-ów i projektantów. W ramach audycji realizowana jest także seria Better Done Than Perfect, w której Jane Portman i jej koledzy z Userlist, wspólnie z zaproszonymi ekspertami, prezentują najnowsze trendy i praktyczne rozwiązania w dziedzinie automatyzacji e-mail marketingu, tworzenia contentu i strategii produktowej.

Podcast dostępny na Spotify i Apple Podcasts.